تبلیغات
بدمینتون
بدمینتون

در سال 1934 میلادی فدراسیون بین المللی بدمینتون توسط جرج توماس بنیان نهاده شد و خود او به عنوان اولین رئیس فدراسیون بین المللی شروع به فعالیت نمود .

پس از اینکه ایران بعنوان میزبان مسابقات آسیایی سال 1974 تعیین گردید از طرف کمیته برگزاری بازیهای آسیایی این رشته بعنوان یکی از رشته های ورزشی تعیین شد و در این راستا سازمان تربیت بدنی در سال 1351 فدراسیون بدمینتون را تاسیس نمود . تیم ملی بدمینتون ایران در سال 1353(1974) برای اولین بار در بازیهای آسیایی تهران پای به مسابقات بین المللی نهاد .

در حال حاضر فدراسیون بدمینتون جمهوری اسلامی ایران برای توسعه این رشته ورزشی کمیته های مختلفی تشکیل داده است که عبارتند از :

- کمیته آموزش :

این کمیته وظیفه آموزش مربیان و داوران را بر عهده دارد . کمیته مسابقات که برگزاری مسابقات داخلی ، که شامل مسابقات کشوری وبین المللی است و همچنین برگزاری مسابقات خارجی و نیز مسابقات قهرانی (تیم ملی) را بر عهده دارد.

کمیته فعالیتهای فنی : نایب رئیس و مسئول کمیته بازرگانی کنفدراسیون آسیا و عضویت در کمیته جوایز جهانی ، به عهده ریاست محترم فدراسیون جناب آقای کرباسیان می باشد . عضویت 10 نفر از کادر اجرایی این فدراسیون در کمیته های مختلف کنفدراسیون آسیا ، مرکزیت کشور های غرب آسیا در ایران و در نهایت قرار گرفتن این کشور جز 10 کشور برتر آسیا و رهبریت و کمک کننده به کشور های دیگر از جمله ترکمنستان ، فلسطین ، تاجیکستان

 

شرح رشته ورزشی:

بدمینتون بازی است كه با راكت و توپ پردار یا پلاستیكی در زمین كه به وسیله تور به دو قسمت مساوی تقسیم شده است انجام می شود. این بازی در هوای آزاد نیز انجام می گردد. باید توجه داشت توپ بدمینتون سبك می باشد، در نتیجه در مكانهایی كه باد می وزد به طور دلخواه نمی توان بازی كرد. هرگاه در هر قسمت زمین یك نفر قرار گیرند آن را بازی دونفره یا دوبل می گویند.

 

اطلاعات عمومی:

ورزش بدمینتون به عنوان یک بازی پر هیجان و شاداب ، محبوبیت و طرفداران زیادی پیدا کرده است . بازی بدمینتون سرعتی بوده و نیازمند استقامت ، دقت ، تعادل و تصمیم گیریهای بسیار سریع می باشد .

این بازی در فضای باز و بسته انجام می شود ولی انجام این بازی در فضاهای باز به علت وزن کم توپ که در اثر وزش کمترین نسیم منحرف می شود از دقت کمتری برخوردار است .

بازی بدمینتون بر روی زمینی به شکل مستطیل بصورت انفرادی و یا دوبل انجام می شود . در بازیهای انفرادی در هر قسمت زمین یک نفر ودر بازیهای دوبل در هر قسمت زمین دو نفر قرار می گیرند .

مسابقات بدمینتون در سه گیم صورت می گیرد که برنده باید دو گیم از سه گیم را برده باشد . زمین بازی انفرادی و دوبل بدمینتون ، مستطیل شکل بوده و بوسیله تور به دو قسمت مساوی تقسیم می شود . در هر قسمت یک خط کوتاه سرویس و یک خط بلند سرویس بصورت عرضی به موازات تور وجود دارد و یک خط مرکزی در امتداد عمود بر تور و مابین دو خط فوق قرار می گیرد .

در زمین بازی انفرادی در هر طرف تور ، طول زمین 7/6 و عرض آن 18/5 متر می باشد . خط منطقه سرویس در 76/0 متر از خط سرویس دو نفره واقع شده و خط محدوده سقوط سرویس در فاصله 98/1 متری از تور قرار دارد . بدین ترتیب حد انتهایی یا طول زمین برای هر دو بازی انفرادی و دوبل یکی است ولی در بازیهای دوبل هر زمین سرویس 76 سانتیمتر کوتاهتر از زمین انفرادی می باشد .

این بازی یه عات جذابیت و تحرکات و همچنین ظرفیت و دقت زیادی که دارد و به جهت رد و بدل شدن سریع ضربات و امتیازات ، تماشاچیان زیادی را به خود اختصاص داده است . صندلیها و یا سکوهای مورد استفاده برای تماشاچیان ممکن است در دو و یا یک سمت طولی زمین در جایی که محل بازیها به سهولت قابل دید باشد ، قرار داده شود .

جایگاه تماشاچیان ممکن است از همکف و یا از ارتفاع 45 تا 90 سانتیمتر کف سالن و با شیب محدود 27 درجه با حفظ حریم لازم طرح و اجرا گردد . به گونه ای که دید کافی برای همه نسبت به زمین بازی فراهم شود .

حد اقل تعداد تماشاچیان در سطح شهر حدود 3000 نفر ، در سطح استان و منطقه 5000 و در سطح ملی و المپیک تا حدود 8000 نفر ممکن است در نظر گرفته شود .

 

 

تجهیزات مورد نیاز

- شاتل و یا توپ مخصوص : توپ بدمینتون ممکن است از مواد طبیعی یا مصنوعی ساخته شود . پایه توپ از جنس چوب پنبه به قطر 5/2 الی 75/3 سلنتیمتر می باشد که یک لایه چرمی آن را می پوشاند و 14 الی 16 پرک به طول 25/6 الی 7 سانتیمتر درون پایه محکم می گردد . بطوریکه قطر فوقانی پرها 8/5 سانتیمتر می باشد . وزن توپ با توجه به شرایط جوی محل بازی بین 74/4 تا 5/5 گرم متغیر است .

- راکت : راکتهای بازی بدمینتون در سه نوع سبک ، متوسط و سنگین ساخته می شود که بوسیله رشته های باریک مشبک به قاب کشیده می شود . سطح تماس باید مسطح و عاری از هر گونه شیب اضافی یا برجستگی باشد . چگونگی گذاشتن زه ها از یکدیگر باید یکنواخت بوده و محکمی آن در قسمتهای مختلف راکت مساوی باشد . قاب راکت به انضمام دسته آن نباید بیش از 68 سانتیمتر و عرض آن نیز باید بیشتر از 23 سانتیمتر باشد . همچنین طول سر راکت نباید از 29 سانتیمتر بیشتر باشد .

- لباس : لباس بازیکنان باید مطابق قوانین بین المللی بازی ، سبک و آزاد و به رنگ سفید باشد تا ورزشکاران بتوانند حرکات مانوری لازم را به راحتی انجام دهند . همچنین لباس باید قابلیت تبادل حرارتی بدن را داشته باشد .

- کفش : کفش مناسب برای بازی بدمینتون در سالن باید دارای کف پلاستیکی صاف و برای بازی در فضای باز باید با کف آجدار باشد . بطور کلی کفش بازیکنان باید به گونه ای پیش بینی شود که دارای ویژگیهای مورد نیاز برای استفاده بر روی کفپوش بوده و مطابق قوانین بین المللی باشد پوشیدن جورابهای ضخیم برای محافظت از پاها مفید است .ارسال در تاریخ چهارشنبه 16 آذر 1390 توسط آیدا

ابزار وبمستر

عکس

قالب وبلاگ